Sněžka – nejvyšší hora České republiky

Nejvyšší hora v České republice ve tvaru trojbokého jehlanu měří 1 602 m. Je významnou dominantou východních Krkonoš. Severní srázy spadají na polské straně do údolí Lomničky, na jižní do Obřího dolu. Pojmenování vzniklo od přídavného jména Sněžná – „sněhem pokrytá“.
Od roku 1949 jezdí na Sněžku sedačková lanovka z Pece po Sněžkou. Hora Sněžka patří v Krkonoších mezi nejoblíbenější turistické cíle.

Lanovka na Sněžku

Nejčastějším výchozím místem výletu na Sněžku je malebné horské městečko Pec pod Sněžkou (750 m n.m.). Lanová dráha Pec pod Sněžkou – Sněžka je zejména v letních měsících ideálním výchozím místem pro výlet z Pece pod Sněžkou.


Lanovka Vás pohodlně dopraví přes mezistanici na Růžové hoře (1 334 m n.m.) na Sněžku (1 594 m n.m.). Během necelé půlhodinky překonáte převýšení více než 680 m.

Provozní doba lanové dráhy:
denně od 8:00–19:00 hod., každou celou hodinu

Více informací najdete na www.snezkalanovka.cz.

Z vrcholu Sněžky můžete dál pokračovat po značených turistických cestách směrem k Luční boudě, do Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou nebo do Horní Malé Úpy.

Pěšky na Sněžku

Růžová hora – Sněžka

Z přestupní stanice na Růžové hoře lze vystoupit a pěšky po žluté vystoupat až na vrchol Sněžky. Z Růžové hory je to 2,5 km na vrchol. Prvních 1,5 km trasy vede ještě přes les. Cesta je vysypaná kamínky. Nejprve je cesta vedena mírným stoupáním a následně mírně klesá až na úpatí Sněžky. Po 1,5 km začíná náročnější výstup na Sněžku. Cesta je tvořena delšími a vyššími schody z kamenů. Stoupání je celkem náročné, ale výhled z vrcholku je prostě neodolatelný.

Pec pod Sněžkou – Sněžka – Pec pod Sněžkou (11 km okružní turistická trasa)

Trasa vychází z Pece pod Sněžkou z Růžového dolu, od dolní stanice lanovky na Sněžku. Vydáte se po žluté na rozcestí Pod Větrníkem, odtud po zelené na Růžohorky. Z Růžohorek vede trasa po žluté turistické značce přímo na vrchol Sněžky. Ze Sněžky pak sestoupíte po červené značce k bývalé Obří boudě a napojíte se na modrou přes Obří důl zpátky do Pece pod Sněžkou.

Pec pod Sněžkou – Sněžka (přes Obří důl)

Krásná a nenáročná cesta na nejvyšší horu vede z Pece pod Sněžkou přes Obří důl. Zpočátku jdete údolím, pak začíná cesta stoupat úbočím Sněžky. Cestou můžete vidět starý vodovodní systém. Po 1,5 hodině pohodového výstupu dojdete do prostoru bývalé Obří boudy. Zde se můžete rozhodnout, zda odbočit vlevo na Luční boudu a přes chatu Výrovka se vrátit pohodlnou trasou do Pece pod Sněžkou, nebo pokračovat dalším stoupáním na Sněžku, na kterou se dostanete za další půlhodinku... Ze Sněžky zpět pak můžete využít i lanovku.

Malá Úpa – Sněžka – Velká Úpa

Autobusem se dostaneme do Horní Malé Úpy. Vydáte se po žluté turistické značce směrem na chatu Jelenka, která nabízí příjemné občerstvení. Kousek výše je rozcestí, odtud se můžete vydat po (kratší) červené, nebo po zelené turistické trase. Dorazíte na rozcestí Nad Růžohorským sedlem, odkud se vydáte po žluté značce nahoru na Sněžku.
Ze Sněžky se můžete pěšky nebo lanovkou vrátit na rozcestí Růžohorky. Z Růžohorek se vydáte na Portáškovy boudy a z nich sjedete lanovkou do Velké Úpy.

Pomezní boudy – Sněžka a zpět

Trasa: Pomezní boudy (po žluté) – křižovatka turisických cest Pod Jelenkou – bouda Jelenka – křižovatka turistických cest Nad Jelenkou – (po červené) na Sněžku. Délka trasy tam a zpět je cca 15 km, nenáročný cca 5 hodinový pochod s dobrým občerstvením na Jelence.

počasí

Dnes 11:01 hod.

Jasno

7.8 °C

Jasno

více informací o počasí

webkamera
webkamera Velká Úpa
Velká Úpa (chata Portášky)
28.02.2024 11:01
Novinky
10. 1. 2014

SkiTour - nová lyžařská trasa

Nová lyžařská trasa spojuje Janské Lázně a Pec pod Sněžkou přes Černou horu. Stačí vyjet kabinkovou lanovkou z Janských Lázní na Černou horu, zhruba 300 metrů se nechat převést rolbou a sjet 3 kilometry z Černé hory do Pece pod Sněžkou.

9. 1. 2014

Nové rolby a zasněžování ve skiareálu Pec pod Sněžkou

Ve skiareálu Pec pod Sněžkou pokryjí děla sjezdovky Javor technickým sněhem 3x rychleji než dosud. K lepší kvalitě lyžování přispějí i 2 nové rolby a 7 nových sněžných děl.

více aktualit »

Tip na ubytování

Horská chata Portášky

Horská chata PortáškyZobrazit detail

Horská chata Portášky se nachází v nádherném prostředí Krkonošského národního parku, v jeho 2. zóně, kde narušení...

Pension Modřín Wellness

Pension Modřín WellnessZobrazit detail

Pension Modřín se nachází v centru lyžařského areálu SKIPORT Velká Úpa – Pec pod Sněžkou, na svahu Portášky, 200 m od hlídaného...